Založ si blog

Spravodlivosť s účinnosťou – nikdy !

       Prvým príspevkom do tohto verejnosti prístupného priestoru by malo byť pozastavenie sa nad úvodnou myšlienkou môjho blogu, ktorá charakterizuje nielen samotný blog, ale v prvom rade jeho autora.

       Otázka spravodlivosti je pojem príliš labilný, vágny vo viere jej nachádzania, príliš emotívny pri hľadaní pravdy potrebnej k vyrieknutiu súdu a verdiktu spravodlivosti a príliš kontraproduktívny v otázke jej prijímania. Pritom princíp spravodlivosti patrí v ľudskom chápaní a vnímaní tohto sveta za bezpodmienečne principiálny a dominantný. Bez účinku vedomej existencie spravodlivosti nemôže existovať spravodlivosť objektívna, morálna a absolútna. Otázka spravodlivosti sa v spoločenskej etike radí medzi základné filozofické pojmy. Bezprostredne sa dotýkajú nás všetkých a ktoré si každý z nás, každý ľudský jedinec, vytvára od samotného vlastného detstva k spravodlivosti svoj vzťah.

       Človek sa rodí ako čistý, mravný, objektívne spravodlivý a morálne bezúhonný jedinec. Po svojich rodičoch v čase svojho prichádzania na svet nezískava od nich genetickým kódom človeka jeho dobré alebo zlé vlastnosti, ale sám si buduje svoju neotrasiteľnú spravodlivostnú a pravdivostnú úroveň chápania tohto sveta ako aj seba samého. A tam, kde začal pôsobiť na neho „celospoločenský vplyv“ (rodina, škola, ulica, zamestnanie, verejná mienka tvorená prostredníctvom TV alebo tlačených periodík a podobne).

        Odbočenie v záujme poskytnutia príkladu (fenomén nekompatibility genómu) : dokazuje to príklad dieťaťa žijúceho a vyrastajúceho od malička dajme tomu v rómskej komunite, kde sa prispôsobí spôsobu života danej komunity ako aj v rodine intelektuálov, ktorá by si také dieťa adaptovala. Rovnaký dôkaz možno jednoducho nájsť aj v ríše zvierat, kde aj najväčšia šelma je schopná sa „vzdať“ svojich pôvodných inštinktov, vrodených dispozícií, ktoré ale neboli v jeho génoch automaticky obsiahnuté, ak by žila od malička v rodine dodávajúcej zvieraťu príliš citlivý a „morálny“ kredit. Malé levíča vo voľnej prírode nevie, že sa musí mať na pozore pred existujúcimi predátormi, ktoré by ho dokázali v jeho veku ľahko zdolať. Musí sa naučiť loviť, čo by malo byť získanými rodičovskými génmi automaticky zabezpečené, ale nie je tomu tak. V obklopení človeka, ak mu bude podávaná strava mechanicky a pravidelne, nikdy sa nenaučí loviť a jeho návrat do voľnej prírody je nemožný, prípadne vysoko rizikový.

          K tomu, aby sme boli schopní určovať spravodlivosť istej veci, musíme poznať jej pravdu a súvislosti s ňou existujúce. Dovolať sa pravdy je otázkou získania dostatočných faktických informácií o predmete sporu alebo aj záujmu a nastavenie systémového, principiálneho stanoviska vedúceho k vyrieknutiu spravodlivého verdiktu v danej veci. Ale, nechcem a ani som nemal v úmysle filozofovať nad spravodlivosťou, ale skôr poukazovať v našich podmienkach na jej nesystematickú neprincipiálnu spravodlivosť, teda, skôr nespravodlivosť.

        Vzhľadom k tomu, že spravodlivosť sa vynáša verdiktom človeka a k posúdeniu zaradenia bytosti dožadujúcej sa spravodlivosti alebo v spravodlivosť dúfajúcu, je nutné sa zaoberať zákonnými, určujúcimi., dohodnutými prostriedkami pomenovávajúcimi ten ktorý priestupok alebo aj trestný čin, dostávame sa do roviny kvalifikácie skutku. Každý amorálny a verejne odsúdeniahodný skutok má svoje „parametre“ trestov. V tomto bode vyslovenia spravodlivosti by malo byť teda jasno a výrok súdu už iba akýmsi kozmetickým, ale pritom zákonným a zodpovedným určením váhy spravodlivosti. Lenže, to by sme nemohli poznať žiadnych rodinných príslušníkov, kamarátov, kolegov z práce, susedov a všetkých známych a takmer aj neznámych a tí všetci opäť svojich … Nehovoriac o politickom systéme, ktorý dokáže spravodlivosť si dokonale nahnúť na svoju stranu. Nehovoriac o rovnosti pred zákonom, čo by malo byť najdôležitejším princípom právneho štátu. Nehovoriac o podplácaní a kupovaní sudcov, prokurátorov a policajných vyšetrovateľov. A tak teda potom logicky musí existovať spravodlivosť Harabínova, Lipšicova, Trnkova, Dzurindova, Ficova a … všetkých, kto je schopný sa k danej veci vyjadriť a nejakým spôsobom ju korigovať, ovplyvňovať.

       Potom sa netreba čudovať, že taký Skrúcaný vyviazol za zabitie človeka z nedbanlivosti len s podmienkou a odobratím vodičského preukazu na dva roky a jemu podobní. Že podobný prípad Žitný sa už dva roky „spravodlivo“ vyvíja v prospech objektívnej spravodlivosti, že poslanecká imunita je snáď najväčším škandalóznym výsmechom fungovania právneho štátu. Rovnako prípad Malinová je nedotiahnutým a dodnes nevyriešeným prípadom, kedy síce verdikt súdu bol vyriečený – skutok sa nestal (politický verdikt), ale verejnosť aj vzhľadom na okolnosti prípadu, procesu ako aj jeho politického podtónu má na existujúci verdikt svoju názorovú líniu. A čo Mečiarova nočná mora, zavlečenia Kováča mladšieho do cudziny, čo nekorektné financovanie politických strán (SDKÚ, SMER). Fígeľova kresťanská teória o spravodlivom získaní bytu alebo zamestnania jeho švagra v štátnej firme. A množstvo ďalších politických, spoločenských, verejných alebo aj športových afér, zaváňajúcich morálnym zlyhaním jednotlivca alebo aj kolektívu.

       V mnohých dokázaných a ukázaných prípadoch existuje aj objektívna pravda, ale totálne abstinuje a kríva na obe nohy objektívna spravodlivosť. V našom spoločenskom systéme, v žiadnom spoločenstve neexistuje objektívna spravodlivosť, ale len spravodlivosť politická, spravodlivosť určená spoločenským systémom a v rámci komunity (samoexistujúce vo voľnej prírode divo žijúce kmene).

       Spravodlivosť by mala byť morálnym princípom každej spoločnosti požadujúcim rešpektovanie právnej normy, cnosť spočívajúca v rešpektovaní práv druhých. Spravodlivosť je jedna zo základných spoločenských hodnôt (Wikipédia). Môžme len snívať, že spravodlivosť raz prejde do rúk skutočnej spravodlivosti a pravda bude víťaziť. Kde bolo, tam bolo, ale na Slovensku sa nedejú zázraky, ale rozprávky frčia na plné obrátky. Tak sa treba s tým zmieriť a dúfať len v to, že nikdy sa nedostanete do sporu so zákonom, aby spravodlivosť nemala na vás žiadny dosah.

713
2
Posledný 23. 10. 2010, 06:06:57

Snaha o objektivitu

20.03.2018

Milí a ctení čitatelia denníka Pravda. Nedá sa nereagovať na počin pána prezidenta SR, ktorý si „dovolil“ nevymenovať vládu podľa predloženého návrhu designovaného premiéra Pellegriniho viac »

20.03.2018

Milí a ctení čitatelia denníka Pravda. Nedá sa nereagovať na počin pána prezidenta SR, ktorý si „dovolil“ nevymenovať vládu podľa predloženého návrhu designovaného premiéra Pellegriniho viac »

Poľahčujúca okolnosť . . . a nielen prípad Lipšic

22.09.2016

Nedá mi, aby som v súvislosti s tragickou autonehodou p. Lipšica nezaťal do živého. To sa samozrejme netýka len jeho prípadu, ale všetkých jemu podobných, ktorým fenomén poľahčujúcej okolnosti viac »

Gábor Grendel

Grendel kritizuje navrhovanú voľbu policajného šéfa: Smer si chce zaručiť beztrestnosť

18.08.2018 17:17

Vláda má budúci týždeň schváliť návrh zákona, podľa ktorého bude policajný prezident sedem rokov neodvolateľný.

Švajčiarsko, Alpy, hory, turistika,

Švajčiarsko odmietlo udeliť moslimskému páru občianstvo, úradníkom nechceli podať ruku

18.08.2018 16:39

Švajčiarsko odmietlo udeliť občianstvo moslimskému páru, obaja odmietali počas schvaľovania svojej naturalizácie úradníkom opačného pohlavia podávať ruku.

Camorra, mafia, polícia

V Kalábrii zatkli vplyvného člena 'Ndranghety

18.08.2018 16:28

Vplyvného člena talianskej zločineckej organizácie 'Ndrangheta zatkli po tom, čo strávil tri roky na úteku, väčšinou v Nemecku.

holokaust, transport Židov

Prívrženci nacistu Hessa odvolali zhromaždenie v Berlíne. Prišlo málo ľudí

18.08.2018 16:13

Organizátori zhromaždenia neonacistov na počesť Rudolfa Hessa, svoju pôvodnú akciu v nemeckej metropole Berlín zrušili.

demon

Vyznať sa v spravodlivosti vyžaduje poznať pravdu istej veci. Poznať pravdu je zmyslom názorovej subjektívnosti a schopnosti každého z nás reagovať na istú vec. Určujúcim výsledkom pravdy je teda názorová subjektívna spravodlivosť každého z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 13892x
Priemerná čítanosť článkov: 1389x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy