Založ si blog

Spravodlivosť s účinnosťou – nikdy !

       Prvým príspevkom do tohto verejnosti prístupného priestoru by malo byť pozastavenie sa nad úvodnou myšlienkou môjho blogu, ktorá charakterizuje nielen samotný blog, ale v prvom rade jeho autora.

       Otázka spravodlivosti je pojem príliš labilný, vágny vo viere jej nachádzania, príliš emotívny pri hľadaní pravdy potrebnej k vyrieknutiu súdu a verdiktu spravodlivosti a príliš kontraproduktívny v otázke jej prijímania. Pritom princíp spravodlivosti patrí v ľudskom chápaní a vnímaní tohto sveta za bezpodmienečne principiálny a dominantný. Bez účinku vedomej existencie spravodlivosti nemôže existovať spravodlivosť objektívna, morálna a absolútna. Otázka spravodlivosti sa v spoločenskej etike radí medzi základné filozofické pojmy. Bezprostredne sa dotýkajú nás všetkých a ktoré si každý z nás, každý ľudský jedinec, vytvára od samotného vlastného detstva k spravodlivosti svoj vzťah.

       Človek sa rodí ako čistý, mravný, objektívne spravodlivý a morálne bezúhonný jedinec. Po svojich rodičoch v čase svojho prichádzania na svet nezískava od nich genetickým kódom človeka jeho dobré alebo zlé vlastnosti, ale sám si buduje svoju neotrasiteľnú spravodlivostnú a pravdivostnú úroveň chápania tohto sveta ako aj seba samého. A tam, kde začal pôsobiť na neho „celospoločenský vplyv“ (rodina, škola, ulica, zamestnanie, verejná mienka tvorená prostredníctvom TV alebo tlačených periodík a podobne).

        Odbočenie v záujme poskytnutia príkladu (fenomén nekompatibility genómu) : dokazuje to príklad dieťaťa žijúceho a vyrastajúceho od malička dajme tomu v rómskej komunite, kde sa prispôsobí spôsobu života danej komunity ako aj v rodine intelektuálov, ktorá by si také dieťa adaptovala. Rovnaký dôkaz možno jednoducho nájsť aj v ríše zvierat, kde aj najväčšia šelma je schopná sa „vzdať“ svojich pôvodných inštinktov, vrodených dispozícií, ktoré ale neboli v jeho génoch automaticky obsiahnuté, ak by žila od malička v rodine dodávajúcej zvieraťu príliš citlivý a „morálny“ kredit. Malé levíča vo voľnej prírode nevie, že sa musí mať na pozore pred existujúcimi predátormi, ktoré by ho dokázali v jeho veku ľahko zdolať. Musí sa naučiť loviť, čo by malo byť získanými rodičovskými génmi automaticky zabezpečené, ale nie je tomu tak. V obklopení človeka, ak mu bude podávaná strava mechanicky a pravidelne, nikdy sa nenaučí loviť a jeho návrat do voľnej prírody je nemožný, prípadne vysoko rizikový.

          K tomu, aby sme boli schopní určovať spravodlivosť istej veci, musíme poznať jej pravdu a súvislosti s ňou existujúce. Dovolať sa pravdy je otázkou získania dostatočných faktických informácií o predmete sporu alebo aj záujmu a nastavenie systémového, principiálneho stanoviska vedúceho k vyrieknutiu spravodlivého verdiktu v danej veci. Ale, nechcem a ani som nemal v úmysle filozofovať nad spravodlivosťou, ale skôr poukazovať v našich podmienkach na jej nesystematickú neprincipiálnu spravodlivosť, teda, skôr nespravodlivosť.

        Vzhľadom k tomu, že spravodlivosť sa vynáša verdiktom človeka a k posúdeniu zaradenia bytosti dožadujúcej sa spravodlivosti alebo v spravodlivosť dúfajúcu, je nutné sa zaoberať zákonnými, určujúcimi., dohodnutými prostriedkami pomenovávajúcimi ten ktorý priestupok alebo aj trestný čin, dostávame sa do roviny kvalifikácie skutku. Každý amorálny a verejne odsúdeniahodný skutok má svoje „parametre“ trestov. V tomto bode vyslovenia spravodlivosti by malo byť teda jasno a výrok súdu už iba akýmsi kozmetickým, ale pritom zákonným a zodpovedným určením váhy spravodlivosti. Lenže, to by sme nemohli poznať žiadnych rodinných príslušníkov, kamarátov, kolegov z práce, susedov a všetkých známych a takmer aj neznámych a tí všetci opäť svojich … Nehovoriac o politickom systéme, ktorý dokáže spravodlivosť si dokonale nahnúť na svoju stranu. Nehovoriac o rovnosti pred zákonom, čo by malo byť najdôležitejším princípom právneho štátu. Nehovoriac o podplácaní a kupovaní sudcov, prokurátorov a policajných vyšetrovateľov. A tak teda potom logicky musí existovať spravodlivosť Harabínova, Lipšicova, Trnkova, Dzurindova, Ficova a … všetkých, kto je schopný sa k danej veci vyjadriť a nejakým spôsobom ju korigovať, ovplyvňovať.

       Potom sa netreba čudovať, že taký Skrúcaný vyviazol za zabitie človeka z nedbanlivosti len s podmienkou a odobratím vodičského preukazu na dva roky a jemu podobní. Že podobný prípad Žitný sa už dva roky „spravodlivo“ vyvíja v prospech objektívnej spravodlivosti, že poslanecká imunita je snáď najväčším škandalóznym výsmechom fungovania právneho štátu. Rovnako prípad Malinová je nedotiahnutým a dodnes nevyriešeným prípadom, kedy síce verdikt súdu bol vyriečený – skutok sa nestal (politický verdikt), ale verejnosť aj vzhľadom na okolnosti prípadu, procesu ako aj jeho politického podtónu má na existujúci verdikt svoju názorovú líniu. A čo Mečiarova nočná mora, zavlečenia Kováča mladšieho do cudziny, čo nekorektné financovanie politických strán (SDKÚ, SMER). Fígeľova kresťanská teória o spravodlivom získaní bytu alebo zamestnania jeho švagra v štátnej firme. A množstvo ďalších politických, spoločenských, verejných alebo aj športových afér, zaváňajúcich morálnym zlyhaním jednotlivca alebo aj kolektívu.

       V mnohých dokázaných a ukázaných prípadoch existuje aj objektívna pravda, ale totálne abstinuje a kríva na obe nohy objektívna spravodlivosť. V našom spoločenskom systéme, v žiadnom spoločenstve neexistuje objektívna spravodlivosť, ale len spravodlivosť politická, spravodlivosť určená spoločenským systémom a v rámci komunity (samoexistujúce vo voľnej prírode divo žijúce kmene).

       Spravodlivosť by mala byť morálnym princípom každej spoločnosti požadujúcim rešpektovanie právnej normy, cnosť spočívajúca v rešpektovaní práv druhých. Spravodlivosť je jedna zo základných spoločenských hodnôt (Wikipédia). Môžme len snívať, že spravodlivosť raz prejde do rúk skutočnej spravodlivosti a pravda bude víťaziť. Kde bolo, tam bolo, ale na Slovensku sa nedejú zázraky, ale rozprávky frčia na plné obrátky. Tak sa treba s tým zmieriť a dúfať len v to, že nikdy sa nedostanete do sporu so zákonom, aby spravodlivosť nemala na vás žiadny dosah.

713
2
Posledný 23. 10. 2010, 06:06:57

Poľahčujúca okolnosť . . . a nielen prípad Lipšic

22.09.2016

Nedá mi, aby som v súvislosti s tragickou autonehodou p. Lipšica nezaťal do živého. To sa samozrejme netýka len jeho prípadu, ale všetkých jemu podobných, ktorým fenomén poľahčujúcej okolnosti viac »

Televízna hra – Hľadaj slovenské mestá

28.09.2015

Existuje mnoho spôsobov ako z poriadneho občana tejto republiky je možné urobiť debila. V prvom rade je na samom poriadnom občanovi, aby neumožnil zo seba ho urobiť. Rovnako existuje množstvo viac »

Pán prezident, pani premiérka, ZOBUĎTE SA !

26.11.2011

Nekorektnosť, absurdizmus a prejavy slaboduchosti v našej politike sú sprievodným javom každej nastupujúcej vládnucej garnitúry. Je úplne jedno, či na čele práve tróni Dzurinda, Mečiar, viac »

Switzerland Attack

Útočník údajne s motorovou pílou zranil vo Švajčiarsku päť ľudí

24.07.2017 14:02

Najmenej päť zranených, z ktorých dvaja sú vo vážnom stave, si vyžiadal dnešný útok v centre severošvajčiarskeho Schaffhausenu.

emisie, auto

Automobilky zatiaľ naftové motory nezatracujú

24.07.2017 14:00

Nemecké prémiové automobilky povolávajú do servisov vozidlá s naftovými motormi. Dôvodom má byť zlepšenie emisií týchto agregátov. Daimler ako výrobca áut značky Mercedes však na pohonné jednotky spaľujúce naftu nezanevrel.

Barbora Burajová

Odborníčka k ochrane obetí: Už zmiernenie traumy je krok vpred

24.07.2017 13:00

Návrh zákona o ochrane a podpore obetí trestných činov je dobrou správou, má však aj svoje muchy. Pre denník Pravda to povedala Barbora Burajová.

lekár, vyšetrenie, diagnóza. chorobopis

Povinnosť firiem zabezpečiť zdravotnú službu sa zmierni

24.07.2017 12:40

Povinnosť zamestnávateľov zabezpečiť pre zamestnancov pracovnú zdravotnú službu trvalým zmluvným vzťahom by sa mala zmeniť.

demon

Vyznať sa v spravodlivosti vyžaduje poznať pravdu istej veci. Poznať pravdu je zmyslom názorovej subjektívnosti a schopnosti každého z nás reagovať na istú vec. Určujúcim výsledkom pravdy je teda názorová subjektívna spravodlivosť každého z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 11773x
Priemerná čítanosť článkov: 1472x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy